Zaman: 22. Eyl 2018, 06:52

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Forum Katagorileri
Ara


Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.Effect of above code: DEVRIM KURTULUSYeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
 Üç Tılsımlı Silah 
YazarMesaj
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01.2012
Mesajlar: 667
Konum: kurtulusum@hotmail.de
Gender: Male
Mesaj Üç Tılsımlı Silah
Mao, devrimi zafere götürecek üç temel ilke olduğunu belirtir:

"Silahlı mücadele... Devrimci bir partinin yönlendirmesi... Birleşik cephe stratejisi..."

Bu üç temel ilke, "Üç değerli varlık", "Üç tılsımlı silah" olarak adlandırılır.

Birlikler bu bütün içinde bir anlama sahiptirler.

Biz her alanda, her türlü birliği, sonuç olarak, bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm mücadelesini ya da daha kısacası, devrimi geliştirme hedefiyle birlikte düşünürüz. Böyle düşünülmeyen her birlik, boşa kürek çekmektir. Birliği farklı kaygılar ve hesaplar için amaçlaştırmaktır.

Yani demokratik alanda bir birlik de oluşturulsa, silahlı güçler temelinde bir birlik de oluşturulsa, onu bu stratejik perspektif içinde ele almak, bu bütün içinde düşünmek durumundayız.

Birliği "merkezi" de oluştursanız, "yerel" düzeyde de oluştursanız, "tabandan" da oluştursanız, "tepeden" de oluşursanız, hizmet edeceği, etmesi gereken yer yine aynıdır.

Birliklerin stratejik ya da taktik mi olduğu veya gerçekten iş yapmak için mi, yoksa salt propagandif amaçlı mı olduğu da asıl olarak ne ölçüde bu bütüne uygun olduklarıyla, stratejik gelişim çizgisine ne ölçüde hizmet ettikleriyle belirlenir.

Türkiye solunda bir süredir birliklerin adeta asıl amacından, muhtevasından uzaklaşıp subjektif kaygılara, hesaplara, propagandif amaçlara hizmet eder hale gelmesi, birinci olarak birlik konusunda bir kafa karışıklığını, ikinci olarak da olumsuz bir geleneği ortaya çıkarmıştır.

Birlikler elbette her zaman herşeyde, stratejik tespitlerimiz ve nihai hedeflerimizde mutlak bir uzlaşmaya varılarak oluşturulmaz. Karşılıklı esneklikler ve kısa veya orta vadeli hedefler temelinde oluşturulurlar. Stratejik olup olmayacağı ise bir yanıyla bu birliğin gelişim sürecine bağlıdır. Sürecin somut görevlerinin belli sınırlar içinde omuzlanması, mücadele ve örgütlenme biçimlerinde bir aynılaşmayı sağlayabileceği gibi, tersine ayrımları da netleştirebilir. Her iki durumda da belli bir saflaşmaya, netleşmeye hizmet eder.

Yeniden başa dönecek olursak; Mao'nun ortaya koyduğu bütünlük içinde birlik anlayışının somutlandığı yan, "birleşik cephe stratejisi"dir. Mesele bunu doğru kavrayabilmek ve hayatın içinde somutlayabilmektir. Birlikler de bu temelde biçimlenmek durumundadır. Bu demektir ki, birlikler, asıl olarak halk güçlerinin birliğini hedeflemeli, merkezi ya da yerel, tepeden ya da tabandan, hangi biçimde oluşturulursa oluşturulsun, sonuçta tabanda somutlanmalıdır.

Bunlardan kaçınan, o birliğe stratejik bakmıyordur, hatta ciddi bakmıyordur.

Bunlardan kaçınanın o birlikteki varlığı, demokrasi ve devrim mücadelesini geliştirmeye göre değil, kendi grupsal çıkarlarına göre biçimlenmektedir.

Türkiye solundaki birliklerin pek çoğunun yaşamamasının kaynağı da buradadır. Onu halk güçlerini birleştiren bir perspektifle örgütleyip geliştirmediniz mi, o birliği alanlarda, hayatın içinde somutlamaktan kaçtınız mı, o birlik zaten pratikte kendi kendini lağvediyor demektir. Yaşamayacaktır.

Hiçbiri de bu anlamda yaşamamıştır.

'70'li yılların sonundaki birliklerden cunta yıllarının yurtdışı Cephe'sine ve '90'lı yıllar boyunca oluşturulan çok çeşitli adlar altındaki birliklerden son DHKP-PKK protokolüne kadar hangisine bakarsanız bakın, çoğu, bunları hiç hedeflemediği için ya daha baştan ölü doğmuş ya da DHKP-PKK protokolünde olduğu gibi, atılan imzalara rağmen, halk güçlerinin birliğini hedeflemekten ve tabanda somutlamaktan kaçıldığında, yaşayamaz hale gelmiştir.

Tarihten öğrenmeyen karanlıkta kalır.

O hep el yordamıyla yürümek zorundadır.

Ve ne yazık ki, tarihten öğrenmemek, tarihe bakıp muhasebe yapmamak Türkiye solunun özelliklerindendir. Böyle olduğu içindir ki, karanlıkta yürümeye, hedefi, yönü belirsiz adımları da yaldızlı sözlerle parlatıp bu durumu gizlemeye devam ediyor.

_________________
Devrim Kurtulus
Resim
kurtulusum@hotmail.de


13. Şub 2015, 02:34
Profil Web sitesini ziyaret et
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker