Zaman: 20. Oca 2018, 12:16

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Forum Katagorileri
Ara

Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.

Effect of above code: DEVRIM KURTULUS

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
 Dört Basamaklı 'Merdiven Stratejisi' 
YazarMesaj
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Mesaj Dört Basamaklı 'Merdiven Stratejisi'
Dört Basamaklı 'Merdiven Stratejisi'

Kürt Milliyetçi Hareketi Adım Adım Teslim Alma Stratejisidir!

23 Şubat'ta İmralı'ya Abdullah Öcalan ile görüşmek için BDP Milletvekili Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Ahmet Altan gitti. Öcalan'ın ilettiği mesajları yerine ulaştıracaklar.

Ne var mesajlarda? Aslında bilinmeyen hiçbir şey yok. Bir senaryo çizilmiş ve oyun adım adım sahneleniyor. Her adımda halk oynanan oyunlara inandırılmaya çalışılıyor.

Oyunda en önemli nokta "süreç çok hassas, herkes bu hassasiyeti gözeterek hareket etsin diye sürecin başında Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından belirtilmişti. O günden beri, konuyla ilgili konuşan herkes önce bu "hassasiyete dikkat çekerek açıklamalarını yapmaya başlıyor.

Abdullah Öcalan da BDP heyetiyle gönderdiği mesajda bu noktaya değinmiş. BDP heyetinden Pervin Buldan Öcalan ile yaptıkları görüşmenin çıkışında basına şu kısa açıklamayı yaptı: "Önce bana emeklerinden duyduğum saygıdan dolayı selamlarımı iletiyorum. Bu açıklamayı da bu saygı çerçevesinde yapıyor sayın Öcalan. Bu görüşme tarihi bir adımdır, tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar bu süreçte çok dikkatli ve duyarlı olmalıdır. Devletin elinde tutsaklar var. PKK'nin elinde de tutsaklar var. PKK, elindeki tutsaklara iyi davranmalı. Umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar.

Öcalan bu mesajıyla burjuva basını ve PKK'nin elindeki esirlerin ailelerini oldukça memnun ettiği kesin.

Ayrıca Öcalan F Tiplerindeki devrimci ve PKK tutsaklarının yaşadığı tecrit işkencesinden bahsetmeyerek de bu hassasiyetini somut olarak göstermiş oldu.

PKK'nin elindeki esirlere iyi davranmalarını ve en kısa zamanda ailelerine kavuşmasını umması ise gündemi ne kadar yakından takip edip hemen "çözüm ürteme gücünü gösterdi.

BDP heyetin in"çözüm gezisi için gittiği Sinop'ta AKP tarafından "kontrollü linç saldırsına uğramasından sonra Taraf gazetesinin polis muhabiri Emre Uslu'nun "BDP'nin ne işi var Sinop'ta? Sürece hizmet edecekse Kandil'e gidip PKK'nin elindeki esirleri getirsin sözlerinden sonra Öcalan ilk fırsatta esirler konusundaki "hassasiyetini gösterdi.

Öcalan'dan BDP'ye, Kandil'e ve PKK'nin Avrupa Örgütlülüğüne
Mektup! AKP İktidarından PKK Kamplarına BOMBA!..

Öcalan, sürecin "hassasiyetinden ve gönderdiği mektuplarla Kürt milliyetçi hareketi "yol haritasına ikna etmeye çalışırken, PKK kamplarına yağdırılan bombalar hiç de hassas değil. İlk açıklamalara göre 4 PKK'li katledildi.

AKP, sınır dışında PKK kamplarına yapılan bu operasyonu "çözüm sürecini baltalamak isteyen bazı gruplar tespit ettik diye açıkladı. AKP de bu konuda oldukça "hassas... "Çözüm sürecine hizmet etmeyen her girişimi anında devre dışı bırakıyor.

'Merdiven Stratejisi' Sorunsuz İlerliyor!

İmralı'da Öcalan ile görüşme yapacak heyetin belirlenmesinde Erdoğan'ın BDP'nin belirlediği isimlere VETO uygulaması, Sinop'ta BDP heyetine LİNÇ SALDIRISI bir çok kesimde ister istemez "çözüm sürecinde tıkanıklık mı yaşanıyor diye sorulmaya başlanmıştı. Kürt milliyetçi hareketi ikna etmek için bir taraftan mektuplar giderken diğer taraftan bombaların yağması da bir çok kesim tarafından "provokasyon mu diye olanlara anlam veremediler. AKP iktidarı ise hiç bir sorunun olmadığını, sürecin çok iyi işlediğini söyledi. AKP çevreleri tarafından bu tür girişimlerin süreci hızlandırmaya hizmet ettiği yorumu yapılıyor...

İşte merdiven stratejisinin özü özeti bu: ADIM ADIM TESLİMİYETİN BASAMAKLARI TIRMANILACAK!

İmralı'da Öcalan ile görüşecek heyetler bu stratejiye göre belirlendi. Kürt milliyetçi hareketin dili, uslubu, açıklamaları, neyi yapıp neyi yapmayacağı bu stratejiye göre belirleniyor. Her konuda ADIM ADIM hizaya gelene kadar...

Nedir Merdiven Stratejisi?

Belirlenen yol haritasına göre; devlet bir adım atacak. Bu adım PKK tarafından karşılığını bulursa ikinci adım atılacak. Adımlar atıldıkça merdiven basamakları tek tek çıkılacak.

Ne Var Merdiven Basamaklarında?

Merdiven'in dört basamağı var.

Birinci basamak: Çatışmasızlık; Öcalan ilk adım olarak PKK'ye "Hemen koşulsuz çatışmasızlık ilan edin" diyecek deniyor. Bunun tarihinin de 21 Mart 2013 Newroz'u olduğu söyleniyor.

İkinci adım: PKK Türkiye sınırları içindeki gerillalarını sınır dışına çekecek. Çekilme işinin de 15 Ağustos'a kadar tamamlanacağı söyleniyor. Burada bir konuyu belirtmek istiyoruz: Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, sürecin başında "Oslo gibi olmayacak. Her şey kamuoyu önünde, şeffaf olacak demişti. Süreç o kadar şeffaf ki, Öcalanla daha hiç görüşülmeden Öcalan'ın yol haritası açıklandı. BDP milletvekilleriyle görüşeceği basında yazdı. Daha da önemlisi Öcalan'ın heyetle neler konuşacağıda, daha sonra yazacağı mektuplarda neler yazacağına kadar her şey basında yer aldı. Yani bugün olanlar değil, yarın Öcalan'ın neler yapacağının bilindiği "şeffaflıkta bir süreç yaşanıyor.

Merdivenin üçüncü basamağında: PKK'ye silah bıraktırma görüşmeleri yapılacak.

Bağımsız Kürdistan hedefiyle yola çıkan, 35 yıldır süren ve 40 binin üzerinde insanın yaşamını yitirdiği söylenen bu savaşta PKK, neyin karşılığında bırakacak silahlarını?

Merdivenin bu basamağında yapılan görüşmelerde üç konu gündeme alınacak. Bunlar bağımsızlık, federasyon, bölgesel özerklik vs. değil.

Bir: Vatandaşlık tanımı,

İki: Anadilde eğitim,

Üç: Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi,

Vatandaşlık tanımı; ne Türk, ne de Kürt kelimelerinin geçmediği bir tanım olacak. Yeni yapılacak anayasada "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı" tanımı getirilecek. Öcalan bu tanımı kendini ziyaret eden BDP heyetine net olarak şöyle aktarıyor: "Özgür iradesiyle kendisini bu ülkeye bağlı hisseden herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır." Bu tanım esas olarak MHP dışındaki düzen partisi, AKP ve CHP'nin tanımıdır. Yani düzenin vatandaşlık tanımı Öcalan tarafından Kürt halkına kabul ettirilmiş olacak.

Anadil'de eğitim konusu ise; şu an için teknik olarak da, pratik olarak da anadilde eğitim mümkün değil. Bu süreçte anadilde eğitim yapmanın önündeki engeller kaldırılacak. Daha sonra gerekli hazırlıklar yapılacak. Yani PKK'yi silah bıraktırmanın koşulları arasında anadilde eğitim yapılıp yapılmaması engel değil. Anadilde eğitim konusu silah bırakmanın bir koşulu değil.

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ise; Türkiye, 'Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Sözleşmesi'ne koyduğu şerhi kaldıracak. Öcalan, BDP heyeti ile yaptığı görüşmede anayasada "AB Yerel Yönetim Şartnamesinin yer alması halinde sorunun çözüleceğini söylüyor.

Merdivenin dördüncü basamağı: Yukarıdaki basamakların çıkılmasına bağlı. Sorunsuz şekilde üç basamak da çıkılırsa, dördüncü basamakta silahların bırakılması konuşulacak ve silahlar bırakılacak...

Buraya kadar yazdıklarımızdan çok açık anlaşılmaktadır ki, "çözüm sürecinin "MERDİVEN BASAMAĞI denilen stratejisi Kürt milliyetçi harekete silahların bıraktırılmasıdır.

Strateji Sadece Kürt Milliyetçi Harekete
Silahların Bıraktırılmasıyla da Sınırlı Değildir!

Sadece süreç PKK'nin silahsızlandırılması süreci değil. Kürt halkı Abdullah Öcalan aracılığıyla adım adım teslim alınıyor. Kürt halkının direnerek, savaşarak Bağımsız Kürdistan umutlarının bitirilmesi sürecidir. Abdullah Öcalan aracılığıyla silahların yanında tam bir ideolojik tasfiye de gerçekleştirmek istiyor oligarşi... Öcalan tarafından silahların özgürlük mücadelelerinde miadının doldurduğu propagandası yapılıyor. Silahlı mücadele mahkum edilmek isteniyor. Bu esasında Öcalan'ın buluşu değildir. Emperyalizmin ezilen dünya halklarına dayatmasıdır.

Ve bu süreçle tasfiye edilmek istenen sadece Kürt milliyetçi hareket de değildir. HDK çatısı altında toplanan reformist, oportünist tüm sol, sosyalist hareket de bitirilmek istenmektedir. Oportünist, reformist sol ise çoktan bu sürece yedeklenmiş durumda. Tam olarak yedeklenmeyenlerin de bagımsız hiçbir politikası yoktur.

Kürt milliyetçi hareketin, reformizmin, oportünizmin "çözüm, "barış için eşitlik" gibi söylemleri adım adım diz çökmenin, teslimiyetin üstünü örtmekten başka bir şey değildir. AKP'nin her alanda halkın tüm kesimlerine saldırdığı, tam faşist terörün getirildiği bir süreçte "barış, "demokrasi, "çözüm gibi söylemleri kimseyi ikna edememektedir.

Zaten AKP'nin ağzından da barışla ilgili tek bir kelime çıkmıyor. AKP'nin tüm politikaları teslim almaya yöneliktir. 'Silahları bırakırsanız terör biter, barış kendiliğinden gelir' diyor. Yani 'teslim olursanız, direnmezseniz savaş zaten olmaz. Kanınızı da akıtmam' diyor.

AKP'nin tavrı "İşkence yapılmasını istemiyorsan teslim ol, direnme diyen işkencecinin tavrına benziyor.

Herkes Ne Söylüyorsa
Açıkça Söylemelidir!

Süreç gerçekten çok şeffaf. Gizli saklı bir politika yok. AKP açıkça "Kürt sorunu yoktur. PKK sorunu vardır. Terör sorunu vardır dedi. Ve bu süreci de "Terörü bitirme süreci olarak belirtti. Terör bitince barış da, demokrasi de kendiliğinden gelecek. Açlık, işsizlik, yoksulluk sorunları çözülecek... "Kürt kardeşlerimin başka bir sorunu yok diyor. Ve şimdi AKP, Abdullah Öcalan ile bu süreci inşaa ediyor.
Öcalan'ın "Yol Haritasının AKP'nin 2023 parti programında Kürt sorunuyla ilgili yer alan maddelerden farklı bir şey yok. Emperyalist AB'nin "AB Yerel Yönetim Şartnamesini yeterli görüyor.

Her şey şeffaf: AKP'nin ne yapmak istediği de, Öcalan'ın ne yaptığı da ortada. Bu sürece kim ne diyorsa açık söylemelidir.
Evet, tarihi bir süreçtir. Kürt halkının silahlı direnişinin tasfiye edilmek istendiği bir süreçtir.
Kürt milliyetçi hareketin silah bırakıp direnişin tasfiye edilmesiyle Kürt sorunu çözülür diyenler buyursun AKP'nin ve Öcalan'ın peşine takılsın.

Türkiye Soluna, Sosyalist Hereketine Sesleniyoruz!

Ulusal sorun konusunda Marksist Leninist kaynakları açın bakın, bütün bildiklerinizi yeniden gözden geçirin. Kürt sorununu Öcalan'ın yol haritasıyla çözmek mümkün mü?

Açın, bugüne kadar kendi yazdıklarınıza bakın, bugüne kadar ulusal sorunun çözümü konusunda ne söylemişsiniz. Yaptığınız tespitlere göre bugünkü sürecin adını koyun.

Ne diyor Öcalan? "TÜRKİYE TAM DEMOKRATİKLEŞİRSE KÜRT SORUNU DA ÇÖZÜLÜR

AKP'nin iktidarında Türkiye nasıl tam demokratikleşecek? AKP'nin ve yardakçılarının dışında AKP'nin Türkiye'yi demokratikleştirdiğini iddia eden kimse var mı?

Her şeyden öce bağımsızlığın olmadığı yeni sömürge bir ülkede demokrasi olur mu?

Öcalan'ın bahsettiği "tam demokrasinin halkın iktidarda olduğu bir sistemden bahsetmediğini biliyoruz.

Öcalan, olmayan ve asla olamayacak emperyalist demokrasiden bahsediyor. "Evrensel hukuk ilkelerinin yeni anayasada iç hukuka dönüştürülmesinin Türkiye'yi "tam demokrasiye geçirmekte yeterli olduğunu söylüyor.

Siz ne diyorsunuz? Dünyayı kan gölüne çeviren emperyalistler Türkiye'yi "tam demokrasiye geçirebilir mi?

Öcalan'ın "tam demokrasisi emperyalizmin demokrasisidir.

Kürt sorununun çözümünü emperyalistlerden, Amerika'dan beklemektedir.

Sizin çözümünüz nedir? Bu sürece ne diyorsunuz, açıkça ortaya koyun. Kürt milliyetçi hareketin politikalarına yedeklenerek AKP'nin faşist terörünü aklarsınız. AKP iktidarını güçlendirirsiniz.

Biz bu sürece ilk günden itibaren açıktan tavrımızı koyduk. Sürecin adını koyduk.

Bu süreç esas olarak Amerikanın başlattığı bir süreçtir. Ve emperyalizmin Ortadoğu politikalarından bağımsız değildir.

Bu süreç Kürt halkı için bir barış süreci değil, Kürt halkını teslim alma sürecidir. Kürt milliyetçi hareketin silahlı direnişinin tasfiye edilmesi sürecidir.

Oligarşik düzen içinde Kürt sorununun asla çözümü mümkün değildir. "Bağımsız Kürdistan diyerek yola çıkılıp 35 yıllık mücadelenin soncunda gelinen nokta emperyalizmle, oligarşiyle uzlaşmaktır.

Oligarşi ise inkar ve imhaya devam ediyor.

Dönüp dolaşıp Kürt sorunun gerçek çözüm yolu kendini dayatıyor.

Çözüm: Kürt, Türk, Laz, Çerkez... ülkemizde yaşayan tüm halkların empeyalizme ve işbirlikçi oligarşiye karşı halkın kendi iktidarı için savaşmasıdır.

Kürt sorununun çözümü de Türkiye halklarının diğer sorunlarının çözümü de halkın kendi iktidarındadır. DEVRİMDEDİR!

4. Mar 2013, 00:09
Profil Web sitesini ziyaret et
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker