Zaman: 20. Eki 2017, 17:14

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Forum Katagorileri
Ara

Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.

Effect of above code: DEVRIM KURTULUS

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
 Ateşte Kaldı Gözlerim 
YazarMesaj
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Mesaj Ateşte Kaldı Gözlerim
Ne çok öldük, ne çok çoğaldık değil mi? Öldükçe çoğaldık biz. Öldükçe zaferin yalımlarına daha çok yaklaştık. Öldükçe ateş sıcağında kaldı yüreklerimiz. Onlar gitti. Bizdeki yürek ateş sıcaklığında kaldı. En harlısından, en alevlisinden kaldı yürek...

Bizdeki yürek ateş sıcaklığında kaldı.

Gidenler alev gözlerle selamladı.

Gidenlerin gözleri alevli kaldı.
...
Bu satırları sana yazdığım sırada havalandırmanın ortasındaki ateş yeni küllenmeye başladı. Su ile söndürmek istemedik. Bilirsin ateş kutsaldır. İsyandır ateş. Sıcaktır, çeker insanı. Buz kesen gecelerde yarendir Cemolar'a. Ateş sonuna kadar yanmalıdır.

Biliyor musun; bu kez yaktığımız ateş farklıydı. "Ateş ateştir... Nasıl farklı olur?" diyeceksin. Öyle değil! Havalandırmadaki ateşte kaldı gözlerim.

Gözlerim alevlere kilitlendi. Ateş harlandıkça içime dokundu. Sonra gökyüzüne doğru yükselen her ateş yalımı bir çifte göz olup göğe ulaştı. İsim taktım o alevlere. Önce Fidan oldu alevler. Munzur kokan saçları alevlerle birleşti. Munzur o anda ateş oldu. Su yerine ateş akıyordu. Gözelerden su değil, alev fışkırıyordu. Ne kadar soğuksa su, o kadar sıcaktı ateş.

Alevler arasında bir serçe telaşındaydı Fidan'ın yüreği. Serçe çırpındıkça Fidan alevlerle bir oldu. Alevler çırpındıkça çırpındı Fidan'ın da yüreği. Fidan alevlerle dans ediyordu.

Havalandırmadaki ateşte kaldı gözlerim.

Anam düştü aklıma. Ekmek yapıyordu. Sacın altındaki ateş alevlenirken susadı. Ağzı kurudu, yüzü kızardı. "Su" dedi. Annemin unlu avucuna bir tas su bıraktım. Anam tası ağzına götürmeden bir yudumluk saca döktü. "Gıjj" diye bir ses verdi sac. Fidan gülümsedi. Tasta kalan suyu anam içti. Geriye kalan birazını da ateşe döktüm. Anam bağırdı, Fidan kızdı. Tam da o anda geldi aklıma, ateşe su dökülmezdi. Dökülürse "ocak" sönerdi. Ocağımız sönmemeliydi. Alevler arasında bir anama, bir de Fidan'a baktım. Alevler çoğaldı. Ocağımız sönmemeliydi!

Ateşte kaldı gözlerim.

Alnı yıldızlı bereliler, yani bizim Cemolar alevler içinde belirdi. Ne de çoklardı Cemolar. Bilirsin. O çokluklarıyla alevlerin içindelerdi. Öyle çoklardı ki. Sayamadım, sayamazdım. Alevlere karıştı yıldızlı bereler. Her bir yıldız ateş parçasıydı. Alevlendi yıldızlar. Ateş alazında bir patikadaymış gibi yürüyordu Cemolar. Bir tanesi yıldızlı beresini çıkarıp Fidan'a taktı. Gülümsedi Fidan. Gülüşü ateş sıcaklığındaydı. Alevlerin ezgisine karışan bir türkü tutturdular hep beraber.

Ve ne çok göz var alevlerde. Alev alev gözler, alev alev yürekler. Ateş harlandıkça içime dokundu yine. Gözlerim alevinde kaldı ateşin.

Çoktu alevler. Fidan Cemolar'a öncülük ediyordu. Alev alevdi patikalar. Gidilecek yer belliydi. Bir ara elini salladı Fidan. Kolunu alevler arasından yukarı kaldırdı. Parmaklarında dile gelen zafer göğe yükseldi. Alevler ürktü. Sağa sola kaçıştılar. Yüreğini nasıl zafere ayarlamışsa, parmakları da zafere ayarlıydı Fidan'ın...

Cemolar alevlerle yarışıyordu. Ateşin üstündeki sac susamıştı. Anam su istiyordu. Fidan ateşe sarılmıştı. Ocağımız sönmemeliydi. Ocağımız sönmeyecekti...

Adır Wesona Kowude
No Adır Adıre Mawumqo
No Adır Adıre Brayenemao
No Adır Adıre Fidanemao
Ez smara Umanice Adır Weseno Urze!

14. Ara 2012, 05:41
Profil Web sitesini ziyaret et
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker