Zaman: 22. Eyl 2018, 06:04

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Forum Katagorileri
Ara


Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.Effect of above code: DEVRIM KURTULUSYeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
 Gün Olur... 
YazarMesaj
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01.2012
Mesajlar: 667
Konum: kurtulusum@hotmail.de
Gender: Male
Mesaj Gün Olur...
Devlet vurdu düştük yollara, yönümüz batıydı. Düştük yollara. Batıdan doğuya,doğudan batıya . Nice kaderdir bu, bu yollar nice bir yoldur ki, bizi bir o yana bir bu yana çekip durur?

Düştük yollara... Toprağımızı, ama ondan daha önemlisi toprağımızın kokusunu kaybettik. Yine düştük yollara. Toprağımızın kokusunu duyacaktık belki ama iş yok, aş yok şimdi de...

Toprağımız, işimiz, aşımız birlikte olmaz mı hiç, yüzümüz gülmez mi hiç... Göç yollarında savrulup yarım kalmış anılarla yaşamaya mahkum muyuz hep?..

Sabah kalktığımızda soluğu ya tarlada ya da bahçede alırdık. Çalışırdık. Akşama kadar. Güneş kavururdu. Ter önce saçlarımızın arasından başlar, yavaş yavaş yüzümüzden toprağa dökülürdü. Hareket ettikçe damla damla karışırdı buğday köküne. Umutlarımız hayallerimiz olurdu. Ama güneş dağların ardına süzülüp Keban suyunu kızıllaştırmaya başladığı zaman, bizim de hayallerimiz güneşle batar giderdi. Anamın beli iki büklüm olmuştu çalışmaktan. Elleri parça parçaydı. Ama yarın için elinde avucunda bir tek kuruş yoktu. Yine de öyle büyük bir coşkuyla çalışıyordu ki, anlayamazdım toprağa bu denli bağlı oluşunu.Şimdi anlıyorum. Tek tek ağaçlara çocuğuna bakar gibi sevgiyle, özenle bakardı. Bütün gün bahçede, tarlada dolaşır gün batımıyla belini tuta tuta eve dönerdi. Ömrünce çalışmıştı ama ancak karnımızı doyurabiliyorduk. Yine de güzeldi, sürülmüş toprağın içinde bata çıka yürümek, toprak kokusunu içine çekmek... Güzeldi, bir ağacın altında bölüşmek ekmeğimizi. Tadına doyum olmazdı on-onbeş elin aynı işi yapmasına. Töremizdi. Dara düşene yardıma giderdik mutlaka. Büyüklerimizden öyle öğrenmiştik. Ne de olsa aynı ağacın dallarıydık. Yani bizim bizden başka dostumuz yoktu. Güzeldi, buz gibi soğuk su akan çeşmenin başında oturup hep birlikte yorgunluk atmak.

Birgün panzerleri, silahları, bombalarıyla katil sürüleri çıkıp geldiler. Kapkaranlık bir duman kapladı dağlarımızı. ‘38’de nasıl bombalanmıştı, nasıl Laç deresi cesetlerle dolmuş, nasıl topraklarımız kana kesmişti, işte yine öyle. ‘Gidin’ diyorlardı. “Gitmezseniz evlerinizi yakarız, bombalarız...” diyorlar. Nereye gidek? Kolay mı insanın toprağından ayrılması. Nereye gidek? Burası bizim vatanımız. Umutlarımızı ektik, besledik. İnsan umutsuz yaşayamaz ki. Gitsek bile yine rahat vermezler ki. Duymuşluğumuz vardır. Polis bakınca kimliğe ne işiniz var buralarda, niye geliyorsunuz? Demekte... Demekteyiz ki her taraf bizim memleketimiz değil mi... Her yer bizim. Ama yine de adamın kendi doğduğu topraklar gibisi yoktur. İşte böyle... Nereye gidek? Diye diye gittik bir yerlere.

Şimdi güler mi yine çocuklar, öyle “acaba” demeden birbirine sırtını yaslar mı insanlar? Hep beraber orak sallanır mı? Yıllar var ki görmedik o toprakları, o insanları. Ama biliriz ki hiçbir şey aynı değildir. Herşey değişmiştir. Değiştirdiler. Eli varmaz insanların çalışmaya, içi rahat çıkamaz dışarı. Bir kilo un bir haftaya bölüştürülür. Keban baharda kabarmıyor artık... Nasıl da hasretiz suya. Toprağa ter yerine kan mı dökülüyor?

İnsanın başını döndüren o mis gibi iğdeler çiçek açmaz mı artık? Nasıl da canımız çeker bir kere köyün tozlu yollarında dolaşmayı. Lakin iki kez dolaştıktan gayrı yine yoksulluğun tozları sıkıştırır yüreğimizi.

Ey zulüm, yıkıp kalelerini düşeceğim vatan yollarına, karışıp insan kalabalığına coşacağım Munzur gibi. Ey zalimler? Bizde varken bu hasretlik, bu sevda, yıkılmaz mı sanırsın kalelerini?

Gün olur düşerim, sevdamın yollarına, kışı ayrı güzel, baharı ayrı güzel, hırçın, asi akan sularına karışıp boğarım zalimleri, topraklarımda. Doğrulsun diye iki büklüm olmuş ihtiyarlar, toprağa karışan ter insanların geleceği olsun diye, hep birlikte doyalım, hasretlikler çekmeyelim diye gün olur alır sevdamı düşerim yollara.

_________________
Devrim Kurtulus
Resim
kurtulusum@hotmail.de


22. Ağu 2013, 03:55
Profil Web sitesini ziyaret et
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker