Zaman: 16. Şub 2019, 01:15

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Forum Katagorileri
Ara


Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.Effect of above code: DEVRIM KURTULUSYeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
FollowersFollowers: 0
Sık kullanılanlarSık kullanılanlar: 0
Görüntüleme: 344

 Siz hiç adam oldunuz mu? 
YazarMesaj
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01.2012
Mesajlar: 673
Konum: kurtulusum@hotmail.de
Gender: Male
Mesaj Siz hiç adam oldunuz mu?
Resim


Siz hiç Kürt oldunuz mu? Bahçelerde tüm gün çim yolup sonra bir bardak su beklerken üzerinize küfür boca edildi mi mesela? Ana yurdunuzda başka oldunuz mu? Çocukken sağır, ihtiyarlayınca dilsiz oldunuz mu? Evsiz oldunuz mu, sürgün oldunuz mu? Yaşarken ölü, ölüyken mezarsız oldunuz mu misal?

Siz hiç delikanlı oldunuz mu? 10 kişi olmadan sokağa çıktınız mı hiç? Birinin karşına dikilebildiniz mi? Büyük patrondan para almadan “şekil” yapabildiniz mi? Arkadan vurmak dışında “karizma”nız oldu mu? Değerleriniz oldu mu mesela? Mazlumu korudunuz mu? Rüzgar yönünde değil de tersine yürüyebildiniz mi siz?

Siz hiç kadın oldunuz mu? Güvercin gibi yürüdünüz mü geceleri? Sağınıza solunuza bakarak sürekli… Kaldırımda oturan değil de kaldırımda oturanların içinden geçen oldunuz mu? Tek kalabildiniz mi, az olabildiniz mi hiç?

Siz hiç Türk oldunuz mu? Ana vatanda değil de acı vatanda mesela? Yandınız mı Solingen’de misal? Babanız tuvalette, ananız ‘madam’ların evinde, siz ayakta sabahın köründe… Kalabildiniz mi? Aşağılandınız mı hiç, sadece öyle doğduğunuz için? Kendi memleketinizde gurbetçi oldunuz mu peki? Buraların tarihsel gurbetçilerini anlayabildiniz mi?

Siz hiç vatanınızı sevdiniz mi? Uğruna şiirler yazabildiniz mi? Savaşabildiniz mi onun için? Teksaslının suratına tükürebildiniz mi mesela? Umumhaneleri mi boyadınız yoksa sürsün diye bir sefa… Uşak değil de efendi olabildiniz mi kendi yurdunuzda?

Siz hiç Müslüman oldunuz mu? “Mazlumun bedduasından sakın”dınız mı mesela? “Hiç kimsenin başkaları üzerinde soy sop üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük, ancak takvâ iledir” sözüyle yürüdünüz mü? “Komşunuz aç” diyenlere kulak verdiniz mi? “Oku”dunuz mu peki?

Sizin hiç babanız yandı mı? Etrafı sarıldı mı zalimlerce, bu dünyada cehennemi tattı mı? Civarındaki iblisler Allah’ın adıyla saldırdı mı ona? Deyyus-u Ekber’ler korunurken yüreğiniz lal oldu mu? İbadetinize küfür edildi mi? Dedeleriniz vuruldu mu sokak ortasında misal? Siz hiç Can oldunuz mu?

Siz hiç işçi oldunuz mu? Mecburen değil ama farkına vararak… Masmavi tulumlardan gökyüzünü görebildiniz mi? Aynı yemeği yediniz mi? Arkadaşınız için işsiz kalabildiniz mi, kapıyı çarpıp çıkabildiniz mi? Teriniz toprağa karışırken güneşin kızıl olduğunu fark edebildiniz mi?

Sizin hiç vicdanınız oldu mu? Vurduğunuz her günahsızın öfkesinin yerden fışkırır gibi yayıldığını görebildiniz mi? Patenti başkasına ait nefret tohumlarını ekerken kendi genetiğinizi de bozduğunuzu fark ettiniz mi? Söyledi mi kimse ne hale geldiğini yüzünüzün şeklinin? Aklınızın, dilinizin, sesinizin? Kullanılmamaktan mesela? Paraya taparken aslında bu düzen için bile beş para etmediğinizin? Farkına vardınız mı?

Sahi siz?

Siz hiç adam oldunuz mu?

_________________
Devrim Kurtulus
Resim
kurtulusum@hotmail.de


20. Şub 2013, 05:43
Profil Web sitesini ziyaret et
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker