Zaman: 21. Haz 2018, 09:42

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Forum Katagorileri
Ara

Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.

Effect of above code: DEVRIM KURTULUS

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
 Zehra KULAKSIZ 29.06.2001 
YazarMesaj
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Mesaj Zehra KULAKSIZ 29.06.2001
KAHRAMANLAR ÖLMEZ, HALK YENİLMEZ !

Zehra KULAKSIZ

Şehit Düştüğü Tarih: 29 Haziran 2001
Şehit Düştüğü Yer: İstanbul Küçükarmutlu
Doğduğu Tarih: 3 Mart 1978
Doğduğu Yer: Rize
Mezar Yeri: Rize Merkez Dağsu Mahallesi Aile Mezarlığı

F Tipi hapishanelere karşı gerçekleştirilen büyük direnişte, dışarıda ölüm orucuna başlayanlardan biriydi. Kızkardeşi Canan Kulaksız'la birlikte katettiler açlaığın koynundaki yolculuklarını. Ve Küçükarmutlu'nun direniş evinde kısa aralıklarla şehit düştüler.

Zehra Kulaksız, 3 Mart 1978’de, Rize’de doğdu. Daha sonra ailece İstanbul Esenyurt’a taşındılar. Ortaokul ve liseyi Esenyurt’ta okudu.
Lise yıllarında devrimci mücadeleye katılarak örgütlü ilişkiler içine girdi. Devrimci olan yakınları bu konuda yol göstericisi oldu.
Lise yıllarında Esenyurt’ta mahalli çalışmalara da katıldı.
1997 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat bölümüne girdi. Gelir gelmez aradığını buldu:
“Üniversiteye geldiğimde... afiş asıyorlardı. Ben de yanlarına gittim. Ve İYÖ-DER’lileri aradığımı söyledim. O gün İTÜ açılış şenliği hazırlıkları vardı. Ve tiyatro çalışması yapacaklardı. Onlarla birlikte gitmek için ısrarcı davranmıştım. Ondan sonra da İYÖ-DER’li olarak mücadele etmeye başladım.”
Gençlik mücadelesinde, İYÖ-DER’de, İstanbul Üniversitesi’nde sorumluluklar üstlendi. Akdeniz bölgesindeki öğrenci gençlik de tanır Zehra’yı. Bilgisini, birikimini buradaki öğrenci arkadaşlarına aktarmak için ta oralara gitmiştir.
Bir Dev-Genç’liydi. Bir tutsak yakınıydı. Direniş başladığında hiç tereddütsüz Tayad’lı Ailelerin başlattığı ölüm orucuna katıldı.
Direnişin sürdüğü günlerde, bulunduğu yeri şöyle tanımlıyordu: “Kendimi mücadelenin en güzel ve önemli bir yerinde görüyorum. Önemli bir süreçten geçiyoruz ve ben de büyük bir direnişin içindeyim. Yani mücadelenin tam ortasındayım.”
Onun hayatı mücadeleydi.
Düzen bağlarına dair bir soru üzerine de şöyle diyordu direnişte: “Her türlü bağı koparmaya hazırım” ve ekliyordu: “Hayat bağı da dahil!”
Direnerek destan yazarak, ilklere imza atarak ölümsüzleşti.

Ne yaptıysak

Ne yaptıysak halkımızı
sevdiğimiz için yaptık
Bütün zorluklara
bu sevdamız için
göğüs gerdik

Payımıza düşen bedeli
bu duygularımız için ödedik
Bayrağı
bizden sonrakilere devrettik
Biliyoruz emin ellerde olduğunu

Zehra Kulaksız

28 Haziran 2001
21.30- Şenay Hanoğlu’nun kızı Pınar, Zehra’nın elinden ve bandından öptü.
21.35 Babaanne Zehra’nın başında ağıt yakıyor. Zehra ve Canan’a söylediği sözleri söylüyor. Zehra ve Canan’a “ölüm orucunu bırakın” dediğini söyleyince, Canan’ın ona “Babaanne sen bize ne demiştin ‘başladığın bir işi yarım bırakmayacaksın’” diye cevap verdiğini anlatıyor.
21.50- Nabız 72, tepki veriyor.
23.35 Durumunda bir değişiklik yok.
*
29 Haziran 2001
01.00- Nabız 72.
01.28- Derin bir iç geçirdi.
02.55- 2 kere zorlanarak derin derin nefes aldı.
06.14- Hıçkırıklar başladı.
07.23- Gözlerini açtı.
09.55- Nabız 55 atıyor. Nefes alıp vermeleri derinleşti.
10.00- Bir kaç kez hıçkırdı. Nefes alıp vermeleri derinleşti. 20-30 saniye kadar gözlerini açtı.
14.15- Babası ve Babaannesi yanına geldiler. Babası “kahraman kızım benim” diyerek dışarı çıktı.
15.30- Nabız dakikada 69.
17.20- Gözlerini açıp kapadı. Derin derin nefes aldı.
18.12- Derin derin soluk alıp vermeleri aralıklarla devam ediyor.
19.33- Zehra Kulaksız şehit düştü.
*
20.30- İkinci ölüm orucu ekibindeki direnişçiler, Zehra’yı alnından öptü ve saygı duruşu yaptılar.
20.30- Refakatçi arkadaşları sırayla alnından öptüler.
20.35- Başında marşlar söyleniyor.
*

29. Haz 2014, 15:08
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker