Zaman: 25. Mar 2019, 11:23

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Forum Katagorileri
Ara


Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.Effect of above code: DEVRIM KURTULUSYeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
FollowersFollowers: 0
Sık kullanılanlarSık kullanılanlar: 0
Görüntüleme: 608

 Devrimci Olmak 
YazarMesaj
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01.2012
Mesajlar: 673
Konum: kurtulusum@hotmail.de
Gender: Male
Mesaj Devrimci Olmak
Geleceği fethetmek için mücadele eden kişi çaresiz değildir. Hani dünyada kiracı gibi değil, yazlığına gelmiş gibi de değil, yaşa bu dünyada babanın eviymiş gibi, dercesine yaşamaya ve umutlu başlangıçlara inanır. Devrimci olmak daima yeni başlangıçlara açık olmak demektir. Gelişmeyen, değişmeyen, yenilenmeyen, geliştirerek değiştirmeyen devrimcileşemez. Alışkanlıkları yenmek; içimizde eskiyeni bizi geriye doğru çekeni, içinde yaşadığımız düzenin bizde var ettiklerini reddetmekle yürünür devrimciliğe.

Devrimci olmak bir seçimdir. Burada devrimci yolu seçen bireyin değişim iradesi öne çıkar. Bu durumda kolektif mücadeleyi seçmek bir başlangıçtır. Örgüt, kolektif değişim iradesini temsil eder. Ve verili ortamdan bir kopuşu anlatır. Günümüzde neo-liberal saldırı, insanın bilinçli eylem yapma yeteneğine ve iradesine yöneltilmiştir.

İnsanın dünyayı değiştirmeye gücü olmadığı savı, dünyayı anlama yeteneğinin köreltilmesi çabasıyla birlikte yürürlüğe sokulmuştur. Benliğin sınırlandığı, duyguların denetlendiği, ruhun boyun eğdiği bir dünyadayız. Dünyayı değiştirme umudunu törpüleyen koşullardır bunlar. Bu koşullar insanı eylemsizliğe itmektedir kuşkusuz.

Eğer ahlakı, eylemde davranış ilkeleri olarak alırsak, eylemsizlik ahlak bozucu olmaktadır. Çürümenin bu denli yaygın olmasının başlıca sebebidir bu. İlerlemeye ve insana inanmayan aynı anlama gelmek üzere geleceğe güvenmeyen insanın ahlaka gereksinmesi yoktur. Güvensiz insan kolayca eğilip bükülür. Kendini ortaya koymayı bilmez. Bu tür insan, kolayca çözülür ve geri çekilir. Güven sistemi sarsılmış insan kurtuluşunu düşünmez ve geleceğe doğru bakma istemi, yoktur. Bu umutsuzluktur. En kötüsü bu düzenin insanı umutsuzluğa alıştırıyor olmasıdır.

Devrimci olmak, her şeyden önce umutsuzluğa baş kaldırmaktır. Bu ise yeni bir seçim yapmaya yönelmektir.


Seçmeyi bilmeyen, isyanı olmayan birey yaşamıyor demektir. Başkaldırmış birey olarak devrimci, değişimi ve gelişmeyi temsil etmektedir. Devrimcinin içinde yaşadığı düzenin ürünü olduğu gerçeğini kullanarak devrimci yaşamı bozan gelişmeleri ve zayıflıkları gerekçelendirmeye çalışmak, kirlenmeyi baştan kabul etmektir. İnsanı kaderciliğe ve boyun eğişe götürür.

Devrimci olmak, bu dünyada kişiye onurlu bir kimlik ve aidiyet duygusu sağlamaktadır. Dünyanın zalim gidişine ve haksızlıklarına karşı mücadele etmek, dayanışma ve paylaşmanın varlığı insanı dış dünyaya karşı güçlü kılmaktadır. Yaşamanın güzelliği tam da buradadır. Devrimcinin kendini yeniden üretme pratiği tavizsiz eleştiri kadar kendisiyle yüzleşme ve hesaplaşma cesareti gerektirir.

Hayat bugünden yarına akmakta. Engels, Fourier’e dayanarak insanın sonsuz yetkinleşebilirliği söylemine karşı çıkar. Onun düşüncesi basit bir ilerlemecilik anlayışının ötesindedir. Fourier gibi o da her tarihsel evrenin bir yükselen kolu olduğu gibi bir de alçalan kolu olduğunu belirtir. Tıpkı dünyanın gelecekteki sonu gibi insanın gelecekteki sonunun tarih irdelemesine sokulmasıdır bu. Ya barbarlık ya sosyalizm seçeneğine varırız buradan. İnsanın bireysel gelişimi de böyle bir seçimdir işte.

Sosyalizm tercih edildiğinde yeni bir yaşam biçimi de seçilmiş demektir. Gelişmek, bu yaşam biçiminin unsurlarını geliştirmekle mümkündür. Ve bir kez bu yol seçildiğinde insan olmanın sevinciyle; yaşadım sevgili yoldaşlar, yürüdüğüm sokaklar, vuruştuğum sözcükler, kavgada söylediğim türküler şahidimdir demek mümkündür gönül ferahlığıyla.

Gerisi hayattır. Gerisi sevdaya benzer inançlı inat. Ve ille de kavga.

_________________
Devrim Kurtulus
Resim
kurtulusum@hotmail.de


8. Kas 2012, 06:00
Profil Web sitesini ziyaret et
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker