Zaman: 25. Mar 2019, 10:46

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Forum Katagorileri
Ara


Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.Effect of above code: DEVRIM KURTULUSYeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
FollowersFollowers: 0
Sık kullanılanlarSık kullanılanlar: 0
Görüntüleme: 584

 Vatanseverlik 
YazarMesaj
Mesaj Vatanseverlik
Nasıl silahını yitiren ordu, orduluk niteliğini yitirirse, yurtseverlik coşkusu taşımayan devrimci de devrimcilik niteliğini yitirir." (Mahir Çayan)


Vatanseverlik Ulusal Kimliğini Savunmak ve Onun İçin Savaşmak Demektir

Sevgili Devrimci Okul Okurları Merhaba.

Halk ve Vatan Sevgisi Enternasyonalizm ve Sol konulu bir yazı dizi yayınlanıyor dergimizde. Devrimci Okul'da da Vatanseverlik konusunu farklı bir yönüyle ele alacağız.

"Nasıl silahını yitiren ordu, orduluk niteliğini yitirirse, yurtseverlik coşkusu taşımayan devrimci de devrimcilik niteliğini yitirir." (Mahir Çayan)

Vatanseverlik, vatanının bağımsızlığını, halkının özgürlüğünü istemek, bağımsızlığı ve özgürlüğü kazanmak için mücadele etmektir. Gerektiğinde o toprak parçası için canını verebilmektir.

Savaşımızı ısrarla sürdürdükçe, düşmanlarımızın "Biz sizi değiştiremedik" diye hayıflandığına tanık oluyoruz. Kimi dost görünen düşmanlarsa "Artık bu çağda bağımsızlık mı kaldı?" diye inançsızlık yaymaya çalışıyorlar.

Savaşıyoruz, çünkü uğruna savaşacağımız değerlerimiz var.

Savaşıyoruz, çünkü bu değerlerimize pervasızca saldıran, yok etmeye çalışan düşmanlarımız var.

Emperyalizm ve faşizm, halkımıza ve vatanımıza, yani bizleri var eden, yaşamamıza neden olan değerlerimize saldırıyor. Bunlar için savaşıyoruz, bunlardan güç alıyoruz.

–Vatanseverlik Emperyalizmin İşgalini Görmek ve Karşısına Dikilebilmektir!

Vatanseverlik, yalnızca devrimcilere özgü değildir. Teorik olarak, vatansever olmak için Marksist-Leninist olmak gerekmez, mutlaka sosyalizmden yana olmak da gerekmez. Ama bugün emperyalizme karşı tutarlı, kararlı bir vatanseverlik, yalnız devrimciler tarafından ortaya konulan politik bir tutumdur.

Emperyalizm, yaşamımızın orta yerinde varlığını hissettiren, somut bir olgudur. Elde silah savaşarak kazandığımız bağımsızlığı "1946"lardan itibaren masa başında emperyalizme sunan işbirlikçiler, aynı zamanda emperyalizm adına ülkeyi yönetmeye de başlamışlardır.

Yaşadığınız en küçük sorunun dahi nedenlerini sorgulayın, karşınıza emperyalizm çıkar.

Neden açız? Neden evlerimiz kentsel dönüşüm denilerek başımıza yıkılıyor?

Neden köylülük, hayvancılık bitirildi?

Neden parası olmayan okuyamıyor?

Neden hastane kapılarında ölüyoruz?..

Hepsinin cevabında IMF'yle, AB'yle, ABD'yle yapılan anlaşmalar vardır. Yaşadığımız her sorunun kaynağında yeni sömürge ülke olduğumuz gerçeği yatar.

O halde ekmek istiyorsak, sağlık hakkımızı, barınma hakkımızı istiyorsak, yoksulluk artık son bulsun istiyorsak, bağımsızlığımızı kazanmalıyız.

Devleti yönetenlerin bizleri insan yerine koymadığından mı şikayet ediyoruz? Okulumuzdaki, mahallemizdeki, işyerindeki sorunlara dair bize söz hakkı tanımadığından mı? Haklarımızı kullandığımızda polisin copuyla, hapishanelerle mi karşılaşıyoruz?

Tüm bunlar gayri meşrudur; fakat bugünkü sistemin doğasına uygundur. Çünkü eli kolu bağlanmış olan bir ülkede demokrasi olmaz, faşizm olur. Demokrasiyi kazanmak için önce kollarımızdaki esaret zincirlerimizi söküp bağımsızlığımızı kazanmak zorundayız.

Vatanseverlik budur. Düşmanını görmek, onu bu topraklardan ayak izlerine kadar silmek isteği taşımaktır.

–Vatanseverler, Emperyalizmin ve İşbirlikçi İktidarların Korkulu Rüyasıdır!

Vatanı vatan yapan üzerinde yaşayan halktır. O toprakların tarihini yaşamış, o topraklar için kanını akıtmış olan halk…

Vatan, orada yaratılan geleneklerin, değerlerin, kültürün toplamıdır..

Vatan, üzerinde yaşayan halkla bir bütündür ve birine yapılan saldırı diğerine de yapılmış demektir. Biri yok olursa diğeri de yok olacaktır. Bu yüzden gerçek vatanseverler halkın içindedirler. Onlar için vatanları uğruna mücadele etmek varlık yokluk sorunu olduğundan, her türlü bedeli ödemeyi göze almışlardır. Sovyet halkı Nazi işgaline karşı vatan savunmasında 25 milyon şehit vermiştir.

Kurtuluş savaşında halkımız on binlerce şehit vermiştir. Mahirler bağımsız Türkiye için kurşun yağmurları altında çatışıp şehit düşmeyi göze almışlardır; "Dönmeye değil, ölmeye geldik" demişlerdir.

Kahraman Altunlar, Sadık Mamatiler, Selçuk Akgünler ve daha nicelerimiz anti-emperyalist eylemlerde şehit düşmüşlerdir.

Dev-Genç'liler füze kalkanı istemediklerini haykırmak için açtıkları çadırlarda saldırıya uğramışlar, yüzlercesi gözaltına alınmış, tutsaklar vermişlerdir. Binlerce kişilik Bağımsız Türkiye konseri yapan Grup Yorum'un elemanları konser biletlerini satanlar, konserlerine katılanlar dahi tutuklanıyor...

Nedendir bunca saldırı?

Bir çadırdan, bir pankarttan, bir konserden neden bu kadar korkuyorlar?

Korkuyorlar, çünkü halkın bağımsızlığı için biraraya gelip savaşması demek iktidarlarını kaybetmeleri demektir. Halkımızın gücünden korkuyorlar. Türkiye halklarının gavura allerjisinin köklü olduğunu biliyorlar.

Yıllarca yalanla, yozlaştırma politikalarıyla emperyalistleri dost müttefik diye gösterseler de halkımız emperyalistleri tanıyor. İşbirlikçilerin "büyük ülke" masallarının gerçekte "ABD taşeronluğu" olduğunu biliyor. Halkımızın hafızası güçlüdür. Orada yılların deneyleri, tarihi birikmiştir. Bir tek kıvılcım bile bağımsızlık ateşini büyütebilir.

Ülkemiz halklarının bilincinde Erzurumlu Mevlüt Ağa'nın vatan sahiplenmesi vardır. Osmanlı'nın son zamanlarında savaşlar, halkın belini büker, tarlasını ekemez, karnını doyuramaz olur ve Erzurumlular göç ederler. 80 binlik Erzurum'un nüfusu 8 bine düşmüştür. Çoğu da Çukurova'ya yerleşmiştir.

Gel zaman, git zaman 1. Paylaşım Savaşı yaşanır. Ve vatan hainleri Anadolu topraklarını emperyalistlere paylaştırırlar. Anadolu'da Kurtuluş Savaşı başlayacaktır. İşte bu Kurtuluş Savaşı'nı verecek halkın hangi bilinç ve sahiplenmeyle savaşacağının hikayesidir Mevlüt Ağa'nınki.
Mevlüt Ağa Erzurum yoluna düşer, Çukurova Erzurum arasında karşısına birisi çıkar ve Mevlüt Ağa'ya sorar:
- Amca nerden gelirsin?
- Çukurova'dan
- Nereye gidersin?
- Erzurum'a
- İşin ne amca Erzurum'da? Çukurova hem sıcak, hem bereketli topraktır, hem yaşlısın da?
- Duydum ki Erzurum'u düşmana veriyorlarmış, karşılarına dikilmeye gidiyorum. Kimin toprağını kime veriyorsunuz siz diye soracağım.
İşte vatana duyulan bu bağlılık Türkiye halklarına bağımsızlığı kazandırmıştır.

Bugün de vatanseverler AKP'nin karşısına dikilmeli "Bizim olanı ne hakla satıyorsunuz emperyalistlere?" demeliler.

Oligarşiye "Siz kimsiniz ki her karış toprağımıza ABD üsleri açıp, yanı başımızdaki kardeş halkların üzerine bombalar yağdırıyorsunuz?" diyerek, üzerlerine yürümelidir. Meydanlarda, fabrikalarda, okullarda, gecekondularda her yerde emperyalizmin, onların temsilcisi işbirlikçilerinin karşısına dikilmeli, hesap sormalılar.

Vietnamlı bir köylü, Amerikan bombaları ülkesini ve köyünü yakıp yıkarken ne diyordu: "Benim halkım her zaman buradaydı. Babam, onun babası ve dedemin babası, geriye sayabildiğimiz kadarıyla hepsi. Yanki şeytanları, bombaları, mermileri ve tanklarıyla mezarları parçalansa bile, onların kemikleri burada gömülü. Burada yaşayacağım ve burada savaşacağım. Yanki bombalarıyla ya da mermileriyle ölürsem, en azından kemiklerim atalarımınkiyle aynı toprak parçasında kalacak."

–Bağımsızlık Savaşında Dostu-Düşmanı Ayırdedemeyenler Zarar Verir!

Her şeyin ters yüz edildiği dönemde yaşıyoruz. Doğrunun yanlış, dostun düşman, vatan haininin vatansever ilan edildiği bir zamandayız. Bu ideolojik çarpıklık halkın bağımsızlık savaşına zarar veren en büyük etkendir. Çünkü düşmanı görmeyen, tanımayan bilmeyen onunla savaşmaz, savaşamaz. Düşmanlarını dost bilen, onu yokedeceğine evine buyur eder. Halkın düşmanı emperyalizmdir. Bu gerçeği saklayan, AB, ABD emperyalizmini dost diye gösteren, aldatan da halkların düşmanıdır. Vatanımızın esaretine ortak olanlar vatan hainleridir. Onlara karşı mücadele etmek de vatanseverliktir. Bugün tekellere, tefecilere, toprak ağalarına, AKP'ye, MHP'ye, CHP'ye, polise, orduya ve devletin tüm kurum ve kuruluşlarına karşı mücadele etmek vatanseverliktir.

Düşünün yıllarca ABD, müttefik, stratejik ortak diye anlatıldı; karşılıklı yardım anlaşmaları yapıldı, Küçük Amerika yaratma hayalleri kuruldu. Bunların her biri halkın bilincini çarpıtmaya yönelik adımlardır ve bunları yapan, söyleyen vatan hainidir.

Paraguay tarihinden bir olay anlatalım. Bir Latin Amerika ülkesi olan Paraguay halkı işgalciye karşı savaşmıştır. 1865 yılında Brezilya, Arjantin ve Uruguay üzerinden Paraguay'a saldırır. Paraguay Devlet Başkanı Fransisko Solara Lopez halkıyla beraber direnme kararı alır. Savaşın başındaki Lopez, kardeşini ve bir piskoposu kurşuna dizdirir. Lopez bunu caniliğinden ya da iktidar hırsından yapmamıştır. Kardeşi ve piskopos, işgalcilerin Paraguay halkını kurtarmak için geldiklerini söylemektedirler.

Paraguay Devlet Başkanı, halkın bilincinde düşman algısını yok etmeye ve onun düşmana karşı savaşma kararlılığını yok etmeye yönelik bir çabayı vatana ihanet olarak kabul eder. Ve Lopez işgalcilerle 5 yıl boyunca savaşır. Tüm askerleri ölür, yaşlılardan ve takma sakal takarak savaşan çocuklardan kurduğu orduyla beraber katledilene kadar savaşır.

"Vatanseverlik" adı altında şovenizmi körükleyenler ve halkları birbirine düşürenler gerçekte vatanhainleridir.

"ABD Defol Bu Vatan Bizim" pankartını taşıyanları linç etmeye kalkanlar; linçleri tezgahlayanlar vatanhainleridir.

İncirlik'e, ABD üslerine karşı savaşmayanlar vatan hainleridir. Her hafta gelen ABD ve NATO görevlilerinin kırmızı halılarla karşılanmasını sineye çekenler vatan hainleridirler.

Vatanseverler, onların gerçek yüzlerini ortaya çıkarmalı ve halkın bilincini çarpıtmalarına izin vermemelidirler.

–Vatanseverlik Ulusal Kimliğini Savunmak ve Onun İçin Savaşmak Demektir!

Lenin vatan için "Politik, kültürel ve toplumsal olarak aynı çevreyi paylaşan halkların üzerinde yaşadıkları topraktır" der. Bu yüzden vatan demek halkların kimliği demektir. Vatan halkın sadece karnını doyuracağı yer değildir. Aynı zamanda yüzlerce yıldır yaratılan kültür, gelenekler ve değerleridir. İşgalcinin vatan toprağına basması demek artık o halkın kimliğinin tahrip edilmesi, çürütülmesi demektir.

Halklarımızın yarattığı değerleri sahiplenmenin tek koşulu emperyalizme karşı savaşmaktır. Halklarımızın kimliklerini kazanmasının, korunmasının tek yolu emperyalizmin askeri, siyasi, kültürel, ekonomik her türlü saldırısına ve işgaline karşı savaşmaktır.

"Bağımsızlığın modası geçti."

"Bağımsız bir ülke bu zaman da olmaz, zaten buna gerek de yok." diyenler aslında soysuzlaşmışlardır.

Onların kökleri, inançları kalmamıştır. Çürümüşlerdir. Çürümeye karşı durmalıyız. Vatansız halk olmaz. Köksüz bir ağaç olmayacağı gibi...

Her inançtan, her milliyetten tüm Türkiye halkları emperyalizmin ve işbirlikçilerinin karşısına dikilmelidir. Bizler, vatan ve halk sevgisi ile donanmadıkça, düşmana karşı kinimizi büyütmedikçe devrimciliğimizi de büyütemeyiz. Daha ileri adımlar atmak, daha çok "yük taşımak", daha çok şey yapabilmek, öncü ve örnek olmak, devrimciliğimizi halk ve vatan sevgisi temeline oturtmaktan geçmektedir.

Sevgili okurlar haftaya başka bir konuda görüşmek üzere hoşçakalın.


Her şeyin ters yüz edildiği dönemde yaşıyoruz. Doğrunun yanlış, dostun düşman, vatan haininin vatansever ilan edildiği bir zamandayız. Bu ideolojik çarpıklık halkın bağımsızlık savaşına zarar veren en büyük etkendir. Çünkü düşmanı görmeyen, tanımayan bilmeyen onunla savaşmaz, savaşamaz. Düşmanlarını dost bilen, onu yokedeceğine evine buyur eder. Halkın düşmanı emperyalizmdir.

2012.07.22
YÜRÜYÜŞ


2. Eyl 2012, 22:44
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker