Zaman: 25. May 2019, 10:55

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Forum Katagorileri
Ara


Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.Effect of above code: DEVRIM KURTULUSYeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
FollowersFollowers: 0
Sık kullanılanlarSık kullanılanlar: 0
Görüntüleme: 554

 REFORMİZM 
YazarMesaj
Mesaj REFORMİZM
REFORMİZM

Aynı kökenden iki kavramdan birisi halkın yararına iken, diğeri halkın zararınadır. Bu kavramlar reform ve reformizm'dir.
Fransızca ‘reforme' kelimesinden dilimize gelen reform, daha iyi bir duruma getirmek için düzeltme, iyileştirme anlamında kullanılır.


Kavram, ilk olarak serbest rekabetçi kapitalizm döneminde burjuvazinin ekonomide, siyasette, sosyal yaşamda, hukukta yaptığı ilerici anlamdaki değişiklikleri tanımlamak için kullanılmıştır. Sonrasında ise kelime anlamıyla da çok çeşitli alanlarda ve biçimlerde kullanılmıştır.Reform kavramını, gerici iktidarlar da yoğun olarak kullanmaktadırlar. "Yargı Reformu", "Sosyal Güvenlik Reformu", "eğitim reformu" gibi... Fakat bu bir aldatmacadır. Amaç, halkın aleyhine olan düzenlemeleri, "reform" diyerek, halkın yararına bir düzeltme, iyileştirme gibi sunmaktır.

Yani; halkın talepleri, ihtiyaçları temelinde reformlar gündeme gelebileceği gibi, tamamen halkın aleyhine olan uygulamalar da reform adı altında gündeme getirilebilir.

Reformlar için mücadele etmek, işçi sınıfı ve halk açısından gerekli ve yararlı iken, bu mücadeleyi reformlarla sınırlamak ise, işçi sınıfı ve halkın zararınadır.

Buna karşın, emekçilerin kurtuluşu reformlarda değil, kendi iktidarlarındadır. Dolayısıyla reformizm, emekçilerin mücadelelerini reformlar için mücadele ile sınırlamaya çalışmaktır. Kapitalist düzenin devrimle kökten değiştirilmesi yerine, "bozuk yanları"nın reformlarla düzeltilmesini isteyen siyasal akımı ifade eder.

Reformizm, emekçiler lehine taleplerde bulunuyor görünse de, emekçilerin iktidar için mücadelesini engellemeye çalıştığından dolayı, burjuvazinin iktidarının ömrünü uzatmaya hizmet eder. Bu nedenle, emekçi sınıflar içinde hayat bulmuş olmasına rağmen, özü itibariyle bir burjuva ideolojisidir.

Kimi reformist kesimler, Marksizm-Leninizm adına hareket ederler. Fakat, Marksist-Leninist bakış açısına göre, sınıflar mücadelesinde, işçi sınıfının esas mücadelesi iktidar mücadelesidir. Dolayısıyla, ezilenlere iktidar hedefini göstermeyen bir hareketin adı ne olursa olsun, Marksizm-Leninizm'le ve devrimcilikle ilgisi yoktur.

Tekrar altını çizerek belirtirsek; reformizmin gerici yanı, reformlar için mücadele etmesi değil, işçi sınıfı ve emekçilerin iktidarı için mücadele etmemesi ve bu mücadeleye karşı olmasıdır.

Nitekim, devrimciler de reformlar için mücadele ederler. Ancak reformlar, devrimciler için amaç değil, devrim mücadelesinin geliştirilmesi için bir araçtır. Reformlar için mücadele amaç olmaya başladığı noktada devrimden, devrimcilikten uzaklaşılıyor, reformistleşme başlıyor demektir.

Lenin "Marksizm ve Reformculuk" isimli makalesinde şöyle der; "... Reformcular, sadaka yardımı ile işçileri parçalamayı, onları aldatmayı ve onları sınıf savaşımından döndürmeyi düşünürler. Reformculuk yalanını tanıyan işçiler, reformları sınıf savaşımının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması için kullanırlar." (İşçi Sınıfı Partisi Üzerine, Marks, Engels, Lenin)

Aslında ilk reformistler Ütopik Sosyalistler'dir diyebiliriz. Ütopik sosyalistler henüz sınıflar mücadelesinin gelişim yasalarını bilmedikleri, kapitalizmi çözümleyemedikleri için, kapitalizmi ortadan kaldırmadan, burjuvaziyi ikna ederek eşitlikçi bir toplum kurulabileceğine inanıyorlardı.

Marks ve Engels bilimsel sosyalizmin temellerini atarak, devrim yapılmadan, kapitalist ilişkilere son verilmeden sosyalist bir toplum kurulamayacağını ortaya koydular. Böylece, ütopik sosyalizm de tarihe gömüldü.

Reformizmin emekçilerin saflarında tekrar ortaya çıkışı, 19. Yüzyılın sonlarına doğru olur. Reformizmin işçi sınıfı içinde gelişmesinin önünü açan Avrupa'nın kapitalist ülkelerinde ortaya çıkan işçi aristokrasisidir.

İşçi aristokrasisi, işçi sınıfı içinde ortaya çıkan ayrıcalıklı bir kesimdir. Avrupa'daki kapitalizmin hızlı gelişimi ve tekelleşmenin başlaması, burjuvaziye işçi sınıfı içinde küçük ama etkili bir kesimi satın alarak, ayrıcalıklı bir kesim yaratma olanağı verdi. Düzenle çelişkileri yumuşamış bu kesimler, ayrıcalıklı konumlarını koruma istekleri nedeniyle de sistemle çatışma içine girmek istemezler.

İşçi aristokrasisi denilen bu kesim, işçi sınıfı içinde reformizmin gelişmesinin de öncülüğünü yaptı. Reformizm, işçi sınıfı ve emekçiler içinde de örgütlenmekle birlikte özellikle, düzenle çelişkileri daha zayıf olan, küçük burjuva ve orta sınıflar içinde daha rahat yaygınlaşır.

İlk reformist örgütlerden birini "İngiliz Fabianları" kurar. 1883'de Londra'da kurulan Fabian Derneği, kapitalizme karşı çıkmıyor, ancak emekçilerin, üretilen değerler üzerinde daha çok hak sahibi olmasını, yani kapitalizmin kötü sonuçlarının, belli ölçülerde düzeltilmesini istiyorlardı. Bu örgüt 1906'da İngiliz İşçi Partisi'ni doğurdu.

Revizyonist II. enternasyonal partileri de, Marksist-Leninist olduğunu, sosyalizmi savunduğunu söyleyip emekçilerin iktidar mücadelesini örgütlemeyen günümüzdeki pek çok örgüt de, özünde reformisttir. Marksizmin devrimci özünü, işçi sınıfının iktidarını reddedenlerin, pratikte sürüklenecekleri nokta reformizmdir. Lafta sosyalizmi savunuyor görünmeleri, bu gerçeği değiştirmez.


11. Oca 2014, 20:52
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker