Zaman: 17. Şub 2019, 12:28

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Forum Katagorileri
Ara


Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.Effect of above code: DEVRIM KURTULUSYeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
FollowersFollowers: 0
Sık kullanılanlarSık kullanılanlar: 0
Görüntüleme: 676

 Teslim Töre: Mahir Çayan’ı anlayamadık! 
YazarMesaj
Mesaj Teslim Töre: Mahir Çayan’ı anlayamadık!
68 kuşağı devrimci önderlerinden Teslim Töre, sürgünde yaşadığı Avrupa'da, 30 Mart 1972' de Kızıldere'de katledilen THKP-C lideri Mahir Çayan hakkında dikkat çekici ifadeler kullandı.
Uzun yıllar bir devrimci partinin genel sekreterliğini de yapmış olan Teslim Töre (76), Avrupa Sürgünler Platformu'nun iki günlük Frankfurt toplantısı sonrası sağanak yağmur altında bir Kafeterya'nın bahçesinde ayaküstü yapılan söyleşide, geçmiş olayları dün yaşanmışçasına heyecanla değerlendirdi. Kendisini merakla dinleyen 78 kuşağı devrimcilerine, solun günümüzde her zamankinden daha acil olarak birliğe ihtiyacı var, mesajı verdi.
DENİZLERİN İDAMINI ENGELLEMEK İÇİN AĞIR BEDEL ÖDEDİLER
Avrupa Postası’ndan Adil Yiğit’in haberine göre Teslim Töre şunları ifade etti;
"Kızıldere katliamı öncesinden Deniz’le Mahir’in arası siyasi olarak o kadar da iyi değildi. Mahir buna rağmen, Kızıldere'de Deniz’leri kurtarmak için en ağır bedeli yaşamıyla ödedi. Ama Mahir Çayan’ı bizler ne o zaman, ne de bugün anlayabildik. Eğer onu anlayabilmiş olsaydık bugün bu hallerde olmazdık. Belki arkadan gelen nesiller anlarlar. Devrimcilik ilk önce insani temeller üzerinde yükselmelidir. O açıdan Mahir Çayan’a ayrı bir değer veriyorum. Çünkü biz, onda bunu gördük"
ONLAR SOSYALİSTLERİN BİRLİĞİNİN SEMBOLÜDÜR
"Mahir Çayan’ı Türkiye solu anlayamadı. O siyasi olarak hiç de anlaşamadığı bir başka parti (THKO) yöneticilerinin hayatını kurtarmak için, yoldaşlarıyla birlikte ağır bedel ödedi. Ben iddia ediyorum Bolşevik Devrimi'nde bile böyle samimi ve yoldaşça bir davranış yaşanmamıştır."
"Bana gör Mahir yoldaş; bu günün dünyasını ve insanlığın varması gereken geleceğin insani değerler sistemi limanını hiçbir kafa karışıklığına meydan vermeyecek şekilde, anlamak isteyen herkese net bir şeklinde anlatmıştır. Geleceğin sosyalizminin Mahir Çayan ve yoldaşlarının göstermiş olduğu değerler üzerine kurulacağı kuşku götürmez."
Teslim Töre, Kızıldere de katledilen devrimcilerin o günkü koşullarda solun birliğindeki sıcak dayanışma duygularına özellikle dikkat çekti. Töre, 30 Mart 1972 Kızıldere'de bomba ve bazukalarla katledilen Mahir Çayan ve yoldaşları için şu açıklamada bulundu: "Onlar, sosyalizmin insancıl yüzü, solun, sosyalistlerin birlik olmalarının sembolüdürler. Onlar, etnik kökenleriyle oluşturmuş oldukları toplumsal bileşenle, Türkiye' de yaşayan bütün halkların bir arada yaşamalarının sembolüdürler. Ve öyle kalacaklardır. Hiç kimse onları, öteleyiciliğin, fraksiyonculuğun, lider sultasının, örgütü amaçlaştırmanın sembolü ve aracı haline getiremez" dedi.


11. Tem 2014, 18:40
Mesaj Re: Teslim Töre: Mahir Çayan’ı anlayamadık!
Geleceğin sosyalizminin Mahir Çayan ve yoldaşlarının göstermiş olduğu değerler üzerine kurulacağı kuşku götürmez."
yıllar sonra gelen iyimser bir açıklama gibi görünen bu değerlendirme ne yazıkki eksik kalmış.mahirlerin ve bu gün solda yinede sıkça kullanılan YAŞASIN DEVRİMCİ DAYANIŞMA sloganının ete kemiğe bürünmüş halini 70 li yıllarda ideolojik olarak bizlere yani tüm sola göstermişlerdir. bedeli ne kadar ağır olur ise olsun ideoloji'yi (doğruları) her koşulda savunularak ve düşmanla son mermilerine kadar çatışarak.teslim olmama geleneği yaratılmış, bu gün yıldönümünü yaşadığımız 12 temmuz direnişi gibi herkoşulda & düşmanla çatışırken bile''yoldaşlar bizi aşın'' sloganı bunun en somut örneklerinden biridir.İstanbul’un Nişantaşı, Yeni Levent, Dikilitaş ve Balmumcu semtlerindeki üstlerde bulunan 10 Devrimci Sol önder kadro ve savaşçısı oligarşinin ölüm mangalarına karşı teslim olmayarak yeni direnişlerle yolumuzu aydınlatıp bizlere onurlu bir direniş örneği gösterdiler.

Dursun karataş ve yoldaşları Bayrampaşa-sağmalcılar cezaevinden firar örgütlerken devrimci dayanışmanın en somut örneğini vermişlerdir,dışarıda mücadeleye katılacak her kişiye ihtiyaç varken kendi arkadaşlarından birinin yerine TİKKO önderlerinden Baba erdoğanı firarlarına katmaları işte bu değerlerin savunulmasının ete kemiğe bürünmüş hali olarak karşımızda tarihte olumlu bir örnek olarak duranlardan biridir.
ve bu CEPHE ideolojisinin önemli bir öğretisi oalrak karşımızda durmaktadır..


13. Tem 2014, 20:21
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker