Zaman: 12. Ara 2018, 07:17

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Forum Katagorileri
Ara

Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.

Effect of above code: DEVRIM KURTULUS

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
FollowersFollowers: 0
Sık kullanılanlarSık kullanılanlar: 0
Görüntüleme: 525

Inanmak nedir? 
YazarMesaj
Taraftar
Taraftar
Kullanıcı avatarı

Mesaj Inanmak nedir?
Cogu inananlar cocuk yasta belli bir inanca -kendi secenekleri olmadan- inandirildiklarindan dolayi "inanirlar". Genelde dinlerde sorgulamak yasaklandigi icin, bu inanctan kurtulmalari zordur. Büyüdüklerinde asilandiklari bu inanci sorgulamak akillarina gelsede, sorgulamaya cesaret edemezler. Külürel acidan, yakinlarini kaybetme korkusundan vs vs, sorgulamazlar. Inandiklari sey hayatlarini yönetir, hayatlarini o dini felsefeye göre yönlendirirler.

Anadolu insani dinine asiri bagli ve elestiriyi kabul etmeyen bir inanca sahip. Bilhassa sunni dininde elestiriye hic yer yok. Her elestiri seytani olarak yargilanip o kisi dislaniyor. Isin kötüsü inananlarin cogunun inandiklari dinden cok az bilgilerinin olmasi. Bildikleri/ögrendikleri dini bilgiler cami hocalarinin vaazda anlattiklari, sagdan soldan duyduklari dini yüceltici hikayeler. Bir de her kösede satilan Islam tarihi adinda, dini yücelten, mucizelerle dolu kitaplar.
Bunlar dinlerini ne kadar az bildiklerinin farkinda degiller.

Ben böyle bir ailede yetistim. Ailemde dini elestirmeye ilk cesaret edendim. Ilk elestirilerimde ateist degildim, kafama „sacma sapan“ sorular geliyordu ve „neden“ diye kendi kendime soruyordum. Neden sorgulamak yasak ola bilir ki diyordum? Eger Allah bizi cok seviyorsa, bize düsünmemiz icin akil verdiyse, bunu kullanmak neden yasak olsun ki?

Bneim annemin bir ögütü vardi sikca kullanirdi: „Sürüden ayrilani kurt yer“. Annem kendini sürüde emniyette hissederdi. Annem gibi Türk halkinin cok büyük kismi ne yazikki ayni düsünceye sahip. Bunun ne kadar yanlis oldugunu bilmiyorlar. Sürü kalmaktan memnunlar. Ben sürüden ayrildim, beni kurtlar yemedi.

Bu sirada ben dini elestirmeye basladim derken, ne kadar aldatildigimizi dini ögrendikce anladim. Muhammedin bir psikopat oldugunu onun hayatini okudukca anladim. Aslinda Muhammed gibi kendini peygamber ilan eden binlerce insan oldu ve hala var. Bunlarin büyük bir kismi hic bir sey elde edemeden öldürüldü. Icinde bazilari da Muhammed gibi halki kandirmayi basardi. Zaten buna boyun egmeyenleri öldürttü, talan etti.

Böyle bir hasta adamin dini nasil olurda hala bu kadar inancli bulur? Bu sorunun cevabini basinda yazdim, cocuk yasta beyin yikamak, asilamakla.

Sorun bu psikopatlarda degil. Psikopatlar her zaman olacak, onlar hasta. Onlarin vicdani yok. Onlarin genleri insanlari kullanmak icin, manipule etmek icin ayarli. Sorun sürü halinde bir psikopatin arkasina takilip ona „Mutlu köle“ olanlarda.

"Inanmak" kendi basina bir sacmalik. Inanmak bilmek degil, kaniti olmadan dogru kabul etmek, ne kadar sacmaliklarla dolu da olsa....

26. Nis 2017, 10:55
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker