Zaman: 25. May 2019, 10:50

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Forum Katagorileri
Ara


Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.Effect of above code: DEVRIM KURTULUSYeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
FollowersFollowers: 0
Sık kullanılanlarSık kullanılanlar: 0
Görüntüleme: 1101

 Çaglayan`da Polis Ekibinin Cezalandirilmasi 
YazarMesaj
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01.2012
Mesajlar: 674
Konum: kurtulusum@hotmail.de
Gender: Male
Mesaj Çaglayan`da Polis Ekibinin Cezalandirilmasi
1980 yilinda polisteki fasist kadrolasmanin sonucu bazi polis ekipleri özel olarak POL-BIR'li fasist polislerden olusturulmustu. Tamamiyla fasist polislerden olusan bu ekipler mahallelerde terör estiriyorlardi. Gültepe, Çaglayan, Esenler gibi DEVRIMCI SOL'un etkin oldugu mahallelerde bu ekipler hemen hergün birkaç olayin nedeni oluyorlardi. Kahvehaneleri basiyor, sokaktaki gençleri toplayip karakola götürüyor, iskenceyi sokaklara tasiyorlardi. Sivil fasist çetelerle birlikte çalisan bu halk düsmani polislerin tavri halkin nefretini kazaniyordu.

Fasist polislerden olusan ekip otolarinin plakalari mahalli bölgelerde duvarlara yaziliyor, teshir ediliyor ve bu yolla ekipler uyariliyordu. Buna karsilik, bu ekip otolarinin plakalari degistiriliyor ya da iki-üç ekip otosu birarada dolasarak baski ve iskencelerine devam ediyorlardi. Bu tür saldirilara "dur" demek gerekiyordu, bu ekiplerin mahallelerde terör estirmelerine karsi dogrudan bu ekiplere yönelik bir eylemin yapilmasi karari uyarinca istihbarat çalismalarina hiz verildi.

ISTIHBARAT VE PLAN
Çaglayan Mahallesinde görev yapan ekip otolarindan biri birkaç kez uyarilmasina karsin, sik sik plaka degistirerek saldirilarina devam ediyordu. Ekibe iliskin bilgiler ve eylem önerisi harekete iletildi. Önerinin kabul edilmesi üzerine eylem istihbaratinin kesinlestirilmesi çalismalarina baslandi.

Eylemi çesitli mahalli bölgelerin sorumlulari ve Fasist Teröre Karsi Silahli Mücadele Ekipleri'nde yer alan insanlardan olusturulan bir grup gerçeklestirecekti. Eylemin sekiz kisi ile yapilabilecegine karar verilmisti. Polis ekibi her gün ögle siralarinda, bölgede bulunan bir kebapçi ya da hemen onun yakininda olan köftecinin önünde durup yemek yiyorlardi. Plana göre Çaglayan futbol sahasinda bulunacak olan eylem ekibimiz polislerin yemege geldikleri haberini alir almaz harekete geçeceklerdi.

Eylem ekibinden üç kisi yemegini yemek için kebapçi veya köfteciye giren polislere, disarida kalan üç kiside ekip otosu içindekilere ve disaridan gelebilecek herhangi bir saldiri ya da müdahaleye yöneleceklerdi. Eylem noktasi hemen Çaglayan Polis Karakolu'nun bir yan sokagindaydi ve buradan sürekli polis ekip otolari geçebiliyordu. Hemen 100 metre ilerisinde ise iki bankanin güvenligini alan mavi bereli dört asker nöbet bekliyorlardi. Eylem noktasi ana caddenin paralelindeki bir sokakta bulunuyordu ve ana caddenin öte tarafinda bulunan lisenin önünde görevli askerlerle karsilasma olasiligi yüksek olan eylem bölgesinin dezavantajlari çoktu. Bu nedenle sokak basini tutacak olan grubun stenli olmasina karar verilmisti.

EYLEM YERINDE
Eylem saati yaklasirken eylem grubunun bir bölümü Çaglayan futbol sahasinda, digerleri ise eylem yerine giren sokagin basindaki agaçlarin altinda kendilerini kamufle ederek beklemeye basladilar. Önceden el konan oto agaçlarin altinda park edilmis durumda bekletiliyordu. Eylem sorumlusu, grubun tamam oldugunu görünce bir yoldasi futbol sahasinin kenarinda seyyar satici görünümünde hazir bekleyen yoldasa gönderdi. Silahlar seyyar satici el arabasindaydi. Arabayi devreden yoldas hizla oradan uzaklasti. Silahlar aceleyle dagitildi ve ekip otosunun gelmesi beklenmeye baslandi. Eylem sorumlusu yoldas ekip otosunun gelecegi yeri gören kahvehaneye girip oturdu. Biraz sonra ekip otosu gelip köftecinin önüne park etti. Arabadan inen sivil polisler ellerinde silahlariyla inip etrafi kontrol ettikten sonra köfteciye girdiler. Bekçilerden birisi arkada kaldi, digerleri kahvehanede bir sandalye alarak ekibin yanina oturdu. Eylem sorumlusu biraz bekledikten sonra eylem anini bekleyen yoldaslarin yanina dönüp durumu eylem grubuna anlatti, polislerin esgalini verdi. Daha sonra da bir yoldasi yanina alarak yürümeye basladi ve bu yoldasla birlikte köftecide bir masaya oturdular. Simdi katillerle yanyana masalardaydilar. Ve onlar, biraz sonra estirdikleri terörün karsiliksiz kalmayacagini göreceklerdi.

CEZALANDIRMA VE ÇATISMA
Diger yoldaslarin yerlerini alip seyyar satici arabasiyla gelen yoldasin da köfteciye girmesiyle eylemin basladigi isareti de verilmis oldu. Bunun üzerine köftecide oturan iki yoldas kalkarak içeride oturan polisleri kursun yagmuruna tuttular. Burada Necdet adli polisin öldügü diger polislerden birinin de agir yaralandigi sonradan ögrenildi.

Köftecideki silah sesleriyle ayni anda disardaki grup da ekip otosu civarindaki bekçilerle çatismaya girmisti. Bir bekçi yaralanip safdisi birakildigi sirada diger bekçi elindeki MP-5 ile ekip otosunun altina girip çatismaya baslamisti. Bölgenin uzun süre çatismaya elverisli olmamasi nedeniyle bekçinin atesi etkisizlestirildikten sonra eylem grubu ikiye ayrilarak geriye çekildi. Iki yoldas gelinen noktadan geriye çekilirken, dört yoldas bankalarin bulundugu tarafa dogru giderek ara caddeye çiktilar ve el konulan arabanin yanina gittiler. Silah seslerini duyan banka görevlisi mavi bereliler bankaya kaçmislardi, ama okulun önüne mavi bereli askerler gelmis, çevreyi tutmak üzere arabalarindan iniyorlardi. Dört yoldas arabaya binip hizla eylem bölgesinden uzaklastilar.

Daha sonra, belirlenen saatte toplanan eylem grubu eylem degerlendirmesini yapti. Sivil bir kisinin eylemde yaralanmasina karsin, bunun bekçinin silahindan çikan mermilerden olmasi dolayisiyla bunun bir eksiklik sayilmayacagi ancak disaridaki bekçilerin çatismasina firsat verilmesinin bir olumsuzluk oldugu seklinde bir degerlendirme yapildi.
Eylem gününden bir hafta sonra Çaglayan'da birçok yere duvar gazeteleri asildi. Duvar gazetesinde; "Halkimiza zulmeden polisten hesap soracagiz. Devlet terörünü devrimci siddetle ezecegiz. TITRE POLIS BURADA DEVRIMCI SOL VAR. Imha edilecekler 34 A 0129, 313, 388, 402, 404; imha edilen 34 A 0410... DEVRIMCI SOL" yaziyordu. Plaka numaralari teshir edilen ekipler bir daha bölgeye ugramaz oldu.


EYLEMIN ÖGRETTIGI
Psikolojik savas... Her savasin ayni zamanda psikolojik bir yani vardir. Baska bir deyisle ifade edersek; politik ya da askeri her savas ayni zamanda psikolojik bir savastir.
Çaglayan'daki bu cezalandirma eylemi askeri açidan amacina ulasmis bir eylemdir. Ama onun önemi askeri yandan çok psikolojik savas yöntemlerini gelistirmis olmasindadir.
Örnegin, bu çerçevede düsünülüp hayata geçirilen bir eylem biçimi olarak; cezalandirilan ekipleri, iskencecileri ya da cezalandirilacak halk düsmani ekipleri tespit edip plakalarini ilan etmek en az onlara vurmak kadar önemli bir eylemdir. Bu tarzin aslinda güzel örnekleri vardir. Örnegin daha önce bir vesileyle belirtilen Astsubay Erdal Görücü'nün cezalandirilmasi. Bir hafta boyunca "Yoldasimizin katili falan astsubaydir, hesabini soracagiz" diye pankart asiyor, yazilama yapiyorsunuz. Ve bir hafta sonra da gerçekten onu cezalandiriyorsunuz. Bu eylemin kitlelere tasidigi mesaj, onlarda uyandirdigi duygu ve düsünceler, yarattigi güven bambaskadir. Elbette böyle bir yöntem halk düsmanlarina yönelirken her durumda geçerli olmayabilir. Ama asil olan savasin bu boyutunu da düsünmek ve bu çerçevede yöntemler gelistirmektir.

Halk düsmanlarinin suçunu açiklayarak yürütülecek somut teshir faaliyetleri her zaman önemli ve etkilidir. Bu bir iskenceci olabilir, bir patron olabilir, bir devlet dairesindeki yönetici olabilir, mahalle karakolundaki komiser olabilir, bir muhbir, isbirlikçi olabilir. Bu tür bir teshiri bir dergi sayfasinda yazip birakmak baska seydir, sokaga tasimak baska sey. Asil önemli olan ikincisini yapabilmektir. Ya da bir baska örnek verirsek; mahallede bir isbirlikçi düsünün, onun isyerini molotoflayabilirsiniz de, bu da bir yöntemdir, ama bunun yerine günlerce onun adini duvarlara yazip, pankartlar asabilirsiniz, adam adim attigi her yerde kendi adini ve suçlarini görür. Bu onun için çok daha büyük bir karabasandir ve muhtemelen bulundugu yerden çekip gidecektir. Bu faaliyeti devrimci siddetle de bütünlestirebilirsiniz. Ama böyle bir bütünlük içinde yönelindiginde tek basina bir molotoflamanin askeri etkisinden çok daha etkili sonuçlar alirsiniz. Kitleler nezdinde devrimci otorite pekisir, devrimci siddetin mesrulugu daha açik olur.

Sogukkanlilik... Eylem sogukkanlilik açisindan da güzel bir örnek sunuyor. Giriyor, halk düsmanlariyla yanyana oturuyorsunuz. Olmayacak bir sey yok yani. Yeter ki cüret olsun, bu cüretin ifadesi olan sogukkanlilik olsun. Ve planiniza güveniniz olsun. Planiniz eger kafanizda net degilse bu sogukkanliligi duyamazsiniz. Elbette her eylem planla yüzde yüz uygun gidecek diye de birsey yok. Farkli gelismeler de olur. Iste o anda da eylemin basarisi farkliliklar karsisinda sogukkanliliginizi korumaniza baglidir. Sogukkanlilik aslinda sadece bir "profesyonellik" ya da "tecrübe"nin ürünü degildir. Düsmana karsi öfke,çatisma kararliligi ve ölümü göze alma varsa; ve bunlari etraflica düsünülmüs bir planla tamamlamissaniz orada her durumda kendinize güvenirsiniz.

Enterne etmek... Aslinda enterne etmek bir eylemin yarisidir, bazen tamami; bir baskin, bombalama, cezalandirma, eylem türü ne olursa olsun, eger hedefin etrafinda, hedefle iliskili birseyler varsa, o eylemin güvenligi ve basarisi enterne etme isinin iyi planlanmasindan geçer. Örnekleri daha önce verilen eylemler hatirlanacak olursa, kimi eylemlerde enterne edilecek insanlarin sayisi 50'lere, 60'lara da varabilir. Enterne etme isi iyi planlanmamissa, bu 50-60 kisi her an eylemin basarisizligina yolaçabilecek bir potansiyel durumundadir. Ama iyi planlanmis bir enterne etme durumunda bu oradaki gücümüzü pekistiren, inisiyatif ve otoritemizi büyüten bir olguya dönüsür. Bir savasçi eylem aninda karsisindakinin (ister sivil, ister resmi) ruh halini iyi bilmelidir. Üstünlük kesin olarak savasçidadir, baskina ugrayan, beklenmedik, bilinmez olanla karsilasan, zayif ve çogu kez ne yapacagini bilemez durumdadir. Iste bu anda, onun birsey yapmaya karar vermesine zaman birakmadan savasçi enterne etme isini tamamlamalidir. Çaglayan'daki eylemde isin cezalandirma bölümü iyi planlanip hayata geçirilirken bu noktada, disaridakilerin enterne edilmesi meselesi biraz daha kabaca düsünülmüs ve istenmeyen bir gelisme olmustur. Enterne etmek, özel hedef olmayanlari etkisizlestirmek, "istenmeyen gelismeler"i asgariye indirmenin bir biçimi olarak en az hedefe vurmak kadar önemli görülmeli, her plan bu bütünlügü kapsamalidir.

_________________
Devrim Kurtulus
Resim
kurtulusum@hotmail.de


12. Nis 2013, 04:55
Profil Web sitesini ziyaret et
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker