Zaman: 20. Tem 2019, 12:53

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Forum Katagorileri
Ara


Advanced Search
Sayfaniza Ekleyin
The HTML code below contain all the necessary code to link to userboard.org please feel free to add it to your site.Effect of above code: DEVRIM KURTULUSYeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
FollowersFollowers: 0
Sık kullanılanlarSık kullanılanlar: 0
Görüntüleme: 353

 İllegalitede Örnek Bir Devrimci Yaşam: SABAHAT KARATAŞ 
YazarMesaj
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01.2012
Mesajlar: 675
Konum: kurtulusum@hotmail.de
Gender: Male
Mesaj İllegalitede Örnek Bir Devrimci Yaşam: SABAHAT KARATAŞ
Sabahat Karataş, bir devrimci. En temel özelliklerinden biri, onunla ilgili açıklamanın
başlığındaki şu cümlededir:
“14 YILI YERALTINDA GEÇEN, BAŞARILARLA DOLU 22 YILLIK DEVRİMCİ YAŞAM.”

İllegalitede 14 yıl.
İllegalite onun yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır bu yıllar boyunca.
Onun illegalitedeki yaşamının ana noktalarını aktar madan önce, kim olduğuna dair kısa bir bilgi verelim:
Sabahat Karataş, 17 Nisan 1992’de, İstanbul Çiftehavuzlar’da kuşatıldığı evde, yoldaşları Eda Yüksel ve Taşkın Usta ile birlikte, tarihsel
bir direniş yaratarak şehit düştü.

Sabo, İstanbul Üniversitesi Ede- biyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde okudu.
1976’ya kadar İYÖKD (İstanbul Yüksek Öğrenim Kültür Derneği) için- de çalıştı. Bu dönemde Dev-Genç içindeki çalışmasının yanısıra, işçilerin örgütlenmesinde de yer aldı ve fab- rikalarda çalıştı. 1976’da DKD’nin, Devrimci Kadınlar Derneği’nin kuru- luşunda yer aldı. Bu dönemde kısa bir süre öğretmenlik de yaptı. Gece- kondularda emekçi kadınların örgütlenmesi çalışmalarını yürüttü.Bütün bu çalışmalar içinde hayatı tanıdı, alanları tanıdı, insanları tanıdı
sonraki uzun illegalite yıllarında onun en büyük yardımcılarından biriydi.

illegalite anlayışında, sadece SAKLANMAK değil, illegalite koşullarında mücadeleyi örgütlemek vardır.
Bırakalım aydınları, silahlı mücadeleyi savunduğunu söyleyen siyasi hareketlerin birçoğu da illegalite anlayışından, tercihinden uzaktı.
Devrimci Sol’un cunta koşullarındaki illegalitesi işte bu anlamda diğer siyasi hareketlerin illegaliteyi ele alışından farklı olmuştur.
Devrimci Sol, cunta koşullarında mücadelesini, örgütlülüğünü ve silahlı eylemlerini sürdürebildi. Bunu, asgari anlamda bir illegal örgütlenmeye sahip olmasının sonucunda yapabilmişti.

Cunta koşullarında örgütlenmeyi ve eylemleri sür- dürmek, özellikle Sabo gibi yer altı konusunda önceki yıllardan asgari de olsa bir deneyim kazanabilmiş kadrolarla mümkün olabilmişti.

İLLEGALİTE, OLMAZLARI OLURA ÇEVİRME SANATIDIR!
Geri çekilme, karamsarlık, bireysel kaygılar Sabo’dan
uzaktı.
İllegalitede giderek ustalaştı. Cunta koşullarında
örgütlenmeyi sürdürdü. Bunun sonucunda 1982 yazından itibaren sorumlulukları artmaya başladı ve 1983 başlarında Devrimci Sol Merkez Komitesine seçildi.

“Neden Sabahat Karataş?” sorusunun cevaplarından biri, onun illegalitedeki ısrarı, kararlılığı, disiplini, ustalığıdır.
12 Eylül dönemi, mücadelenin olanaksızlıklar içinde yürütülmek zorunda olduğu bir dönemdi. İllegalite koşullarında olanaksızlıklar ve olmazlar, daha da kat- lanıyordu. Ama Sabo mücadelenin o koşullarda sür- dürebileceğini kendi pratiğiyle çevresine gösterdi ve öğretti.
Yoldaşları o döneme dair şunları anlatırlar örneğin:

“Sağlığı iyi değildi Sabo’nun, ağır sağlık sorunları vardı. Ama o, bunları hiç dikkate almadan, var olan tüm enerjisini sonuna kadar mücadelenin geliştirilmesi için kullandı. Öyle ki, sokaklarda bayıldığı günler oldu, ama o, bir tek gün bile “dinleneyim” demedi, “hastayım” demedi.
... Devrimcilik dışında bir yaşamı yoktu ve dev rimciliği içselleştiren bir yeraltı örgütünde ciddiyetin en gerekli özellik olduğunu üst boyutta kavrayan bir devrimciydi.”

Örgütlenme amacıyla çalıştığı fabrikalardan biri, kalem üreten Scrikss fabrikasıydı. İşe girerken patronların dikkatini çekmemek için üniversite okuduğunu söylemek yerine, “İlkokul 3’ten terk ettim” demek zorunda kalmıştı. İllegalite onun çalışmasının birçok yönünü belirliyordu.
Annesi o dönemi şöyle anlatmıştı daha sonra;
“Çalıştığı süre boyunca, elleri kalem yapmaktan yara içinde kalıyordu. Sabahat o fabrikadan, arkasında mücadeleye kazandırdığı işçileri bırakarak ayrılmıştı.”

İLLEGALİTE SOKAKTIR!
Sabo’ya ilişkin anlatımlardan devam edelim: “İstanbul’un gecekondu emekçileri onu çok iyi
tanırdı. Sabo onlar için fedakar, çalışkan bir devrimci, teklifsiz gelen bir dosttu. Bir gece bir yoldaşının evin- deyse, ertesi gece bir gecekonduda siyasi gelişmeleri onların anlayacağı bir şekilde konuşan, onlardan biri olan dostları, yoldaşları olurdu.
İstanbul sokakları çok iyi tanırdı Sabo’yu. Bu sokakları karış karış bilen Sabo, onlarca kez peşindeki işkencecileri atlatmış, sokaklarla bu dostluğu sayesinde onlarca takip ve kovalamacadan hep başarıyla çık- mıştır.”

İLLEGALİTEDE KURAL ESASTIR!
Sabo bu kadar yıl nasıl gizlilikte kalabildi? Cevabı kısadır:
“İlkeli, kurallı, disiplinli ve liberalizme düşman kişiliğiyle bu yaşam tarzının ustası oldu. İlkesiz, kuralsız, disiplinsiz davranışlara ve bunlara karşı gösterilen liberalizme kesinlikle taviz vermedi.”

Devrimci hareket, gizlilik açısından birçok yöntem geliştirmiştir. Hareketin kadro ve savaşçıları, illegalite açısından bazen ciddi hatalar, kuralsızlıklar yapmışlar ve bunun da faturası ağır olmuştur. Bazen şehitliklerle ödenmiştir bu bedel. Buna karşın, bazı kadro ve savaşçılar da bu konuda çok kurallı, yaratıcı bir gizlilik örneği yaratmışlardır. İllegalite açısından böyle bir tarih yazanların başında Sabo gelir.
Sabo’nun yazdığı tarihin temel taşlarından biri ilkeli ve disiplinli olmaktır. Bir yoldaşının anlattığı şu anı çarpıcı ve öğreticidir:
“Sabo’nun kişiliğinin en belirgin yanlarından biri de ilkeli ve kurallı yaşamı, disiplinidir. Asla disiplinsizliğe taviz vermezdi. Verilen bir görevin zamanında yapıl- maması, üstünkörü yapılması, gidilmemesi gereken bir yere gidilmesi, tüm bunlar karşısında, her zaman yoldaşlarına dostlukla sevgiyle yaklaşan Sabo’dan en ağır sözleri, en ağır eleştirileri duyabilirdik. O’nunla beraber çalıştığımız dönemde ilkesizlik, kuralsızlık nedeniyle bu tarzda aldığım eleştiriler vardır. Yaptığım eksiklikler nedeniyle hareket zarar görmemişti, ama Sabo o anı değil, geleceği düşünürdü. Hapishaneden çıktığımda yeni illegale çekildiğim dönemdi. O dönem beraber kalıyorduk.Alışverişe ben çıkıyordum. Bir gün alışverişten döndüğümde elimdeki poşete baktı, bunu nereden aldın dedi. Aldığım yeri söyledim, oraya, o bölgeye gitmemen gerekmiyor muydu dedi. Ben “bir kez gittim, bir kez gitmekten bir şey olmaz” deyinceye kadar o “tamam anlaşıldı, bundan sonra aklın başına gelinceye kadar alışverişi semtten yapacaksın, başka bir yere gitmeyeceksin” dedi. Arkasından “hapishanede yatmak seni rehavete sürüklemiş anlaşılan, eskiden böyle yapmazdın” dedi.

22 YIL HİÇ YAKALANMAMAK!
Düşmanın yoğun bir kuşatması söz konusuydu. Aranıyordu. Ama yakalanmadı.
Nasıl yapabildi bunu?

“Defalarca kurulan karakollara düştü, bekleyen iş kencecilerle burun buruna geldi, ama her seferinde soğukkanlılığı ve ustalığı ile kurtulmayı becerdi. 22 yıllık devrimci yaşamı boyunca bir kez olsun düşman eline geçmedi. Sabo’nun hiç yakalanmaması, her şeyin önüne kendini koyduğundan değildir. Her an sokakta, her an çalışmanın içindeydi, başındaydı, ama her şeyi kurallara uygun ve disiplin içerisinde yaptı ve bu yüzden efsane oldu. Bugün bile faşizm onun ne yaptığını, nasıl ve nerede çalıştığını çıkaramıyorsa, hatta kimliğinden bile emin olamıyorsa, bu onun kişiliğini belirleyen özelliklerinden dolayıdır.”

Cuntanın ağır takip ve baskı koşullarında 14 yıl boyunca yakalanmamak büyük bir başarıdır. Burada “başarı” olarak sözünü ettiğimiz, sadece yakalanmamak değil elbette.

“Başarı” dediğimiz, mücadele içinde kalarak, kitle çalışması yaparak, örgütlenme yapmaya de- vam ederek, eylemler yaparak yakalanmamaktır. Sabo bunu başarmıştır.

_________________
Devrim Kurtulus
Resim
kurtulusum@hotmail.de


18. Kas 2018, 03:42
Profil Web sitesini ziyaret et
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
© phpBB® Forum Software • Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Archiv | Contact & Abuse free forum hosting

web tracker